Witamy w "Centrum Komina". Nasza firma wykonuje piękne kominki rustykalne, portalowe, nowoczesne, kaflowe. Ponadto zajmuje się produkcją blatów i parapetów z kamienia naturalnego. Prowadzimy także sprzedaż hurtową i detaliczną wszystkich typów kominów oraz materiałów kominkowych.

Centrum Komina
Daniel Hrehorecki

ul. Osadnicza 35
65-785 Zielona Góra

tel. +48 068 323 71 90
fax +48 068 323 76 60
marketing@centrumkomina.pl

GG | SKYPE


pobierz katalog wkładów 
(PDF 8,4 MB)

   Najbardziej popularnymi kominkami są obecnie kominki rustykalne. Na rysunku nr 1 przedstawiono budowę kominka rustykalnego. Analizując kominek od góry, jego zwieńczeniem jest belka drewniana (jej przekrój może być prostokątny lub profilowany). Charakterystyczna jest budowa belki. Powinna ona być specjalnej konstrukcji, z płyt wiórowych z okleiną np. dębową. Stosowanie litych, pełnych belek jest bardzo ryzykowne, z uwagi na zagrożenie popękaniem i wypaczeniem. Belka kominowa osadzona jest w ściankach górnych i głowicach. Pod belką znajduje się nadproże, wykonane na ogół ze specjalnych cegiełek. Po obu stronach wkładu kominkowego znajdują się ściany boczne (wykonane z tzw. boniówki, czyli obłupanego piaskowca) oraz filary i głowice (wykonane z piaskowca gładkiego). Możliwe jest także stosowanie dodatkowych słupków z cegiełek między wkładem a filarami. Przed wkładem zaleca się umiejscowienie ławy z cegiełek, po bokach której powinny znajdować się boczne ławy z litego piaskowca. Ława z cegiełek i ławy boczne osadza się na podstawie kominka. W skład podstawy kominka wchodzą: ściany boczne, cokoły, słupki i belka podcięcia na drewno. Elementy te wykonane są z boniówki i litego piaskowca.

   Poszczególne warianty zabudowy rustykalnej przedstawiono schematycznie poniżej. Mogą to być zabudowy na ścianie prostej (CK1-P) lub narożnikowe (CK1-N) bez półki, a także z półką boczną lewą (CK1-P-L60; CK1-N-L60) lub prawą (CK1-P-P60; CK1-N-P60). Obydwa warianty z półkami bocznymi mogą być wykonane bez podcięcia na drewno lub z podcięciami (CK1-P-LP60; CK1-P-PP60; CK1-N-LP60; CK1-N-PP60). Standardowa szerokośæ ławy bocznej to 60 cm. Ponadto możliwa jest także zabudowa z tzw. kapliczką po lewej stronie (CK1-P-KL) lub po prawej (CK1-P-KP). Oczywiście zabudowa rystykalna może być na różny sposób modyfikowana. Najczęściej zamiast cegiełek stosuje się płytki granitowe. Dopuszczalne jest także stosowanie płyty granitowej lub cegiełek na całą ławę (ławę główną i ławy boczne). Wykonane są one tylko z gładkich elementów piaskowca oraz płyt granitowych. Często zabudowa wykonana jest z elementów otynkowanych lub obrobionych na gładko suporeksów, z zastosowaniem ław i nadporoży granitowych.

   Do budowy kominków nie zaleca się stosowania marmurów i konglomeratów, które nie są wytrzymałe na wysokie temperatury, a także na działanie niektórych płynów (na przykład rozlana kawa powoduje często powstanie plam na powierzchni marmuru, których nie można już usunąć).

FLASH


Projekt i wykonanie - MediaSoft.net.pl