Gdy za słabo się pali

Gdy za słabo się pali

Przede wszystkim należy zrozumieć, dlaczego w ogóle pali się w kominku. By ogień zaistniał, musi być niejako przeciąg we wkładzie kominkowym – z jednej strony powietrze musi dochodzić do paleniska, a z drugiej – komin powinien posiadać określone parametry, by wyciągać dym z komory spalania.
Aktualnie większość wkładów kominkowych posiada króciec dopływu powietrza, do którego szczelnie podłącza się rurę z powietrzem z zewnątrz domu. Jeżeli rura ma zbyt mały przekrój, mogą wystąpić problemy w rozpalaniu kominka. Może także być tak, że kratka na elewacji domu, która stanowi początek tej rury, ma zbyt gęstą siatkę, co skutecznie ogranicza przepływ powietrza. Rura doprowadzająca powietrze nie powinna także przebiegać w pionie, ponieważ powietrze „niechętnie” wędruje w dół. Przekrój rury doprowadzenia powietrza jest zawsze dobierany do wielkości kominka. Najczęstsze przekroje to 120-150mm.
Z drugiej strony jest komin, który musi mieć wystarczający ciąg kominowy, który wynika z jego długości oraz przekroju. Najczęściej prawidłowy komin ma średnicę około 200mm. Długość komina wynika z projektu dachu oraz odległości od kalenicy. Bardzo istotną kwestią, rzutującą na prawidłową eksploatację kominka, jest ocieplenie komina. Należy bezwzględnie zadbać, by komin posiadał izolację na odcinkach, które narażone są zimno, czyli w nieogrzewanych strychach oraz ponad dachem. Praktycznie wszystkie systemy kominowe są już fabrycznie izolowane, więc najlepszą drogą jest zawsze dobór komina systemowego – stalowego lub ceramicznego. Najgorszym rozwiązaniem jest komin z cegły, ale o tym opowiemy w innym artykule. Jeżeli na pewnych odcinkach komin jest zimny, to przelatujący dym nagle schładza się i skrapla. W konsekwencji występują perturbacje w ciągu kominowym, które nieprzyjemnie odczuwa użytkownik kominka.
Czasami istotnym czynnikiem jest miejsce, w którym stoi dom i co jest po jego zachodniej stronie. Jeżeli dom stoi lekko w jakiejś dolinie, albo od zachodu rosną wysokie drzewa lub są wysokie budynki, może mieć to wpływ na spalanie się drewna w kominku. W takich przypadkach należy wzmocnić ciąg kominowy poprzez wydłużenie komina, bezwzględnie ponad kalenicę dachu, a także na szczycie komina zainstalować samonastawną nasadę komimową tzw. rotowent, strażak lub kogut. Nasada zawsze zasłoni wiatr, który nie ma szans wpaść do komina i spowodować tzw. cofki.
Jednym z najważniejszych czynników jest jednak technika palenia w kominku. Każdy użytkownik kominka musi pamiętać, że instalacja kominkowo-kominowa ma odpowiednie parametry dopiero wtedy, gdy się nagrzeje. Należy zatem przy rozpalaniu nałożyć dość dużo drewna, by nie otwierać w ogóle drzwi wkładu kominkowego przez około 30-45 minut. Dopiero po tym czasie można dołożyć kolejną partię opału. Uniknie się wtedy nieprzyjemnych cofek dymu.
Bardzo ważne jest także to, by drzwi wyczystki komina były zawsze zamknięte, ponieważ każde dopuszczenie tzw. „lewego” powietrza do komina powoduje zmniejszenie ciągu kominkwego. Właśnie te „lewe” powietrze może mieć także źródło w innych częściach kominka lub komina. Wystarczy, że podczas budowy kominka nie zastosowane zostały odpowiednie przestrzenie dylatacyjnych oraz rozszczelnienia, co może doprowadzić do pęknięć trójników lub poluzowania łączeń przyłączy dymowych. W efekcie, nie tylko w kominku zacznie palić się gorzej, ale także zacznie on być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.
Nie można także pominąć jakości i rodzaju opału. Jeżeli drewno jest mokre, to trudno liczyć na przyjemne i efektywne palenie w kominku. Na rozpałkę warto przygotować sobie kilka drobnieszych szczapek (drzazg), nawet z drzew iglastych. W fazie rozpalania dopływ powietrza musi być na 100% otwarty, podobnie jak szyber, jeżeli w ogóle występuje.
Gorsza sytuacja jest w przypadku mniej nowoczesnych wkładów kominkowych, które nie posiadają króćca dopływu powietrza do spalania z zewnątrz. Takie kominki uzależnione są bowiem od ciśnienia panującego w domu, co przy szczelnych domach powoduje poważne cofki, ale o tym zjawisku w kolejnych naszych opowiadaniach o kominkach jesienną porą.

Click to access the login or register cheese