DLACZEGO WARTO WYBUDOWAĆ CIEPŁY KOMINEK AKUMUALCYJNY
Kominki akumulacyjne (tzw. ciepłe kominki), dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów, nie doprowadzają do przegrzania salonu, ponieważ każdy nadmiar ciepła jest wyłapywany przez masę akumulacyjną kominka. Po zakumulowaniu ciepła, ogień wygasa, a zabudowa kominkowa przez wiele godzin jest ciepła. Do ciepłych kominków stosuje się często specjalne wkłady kominkowe tzw. piecokominki, które mają małe szybki (najczęściej podwójne). Na ogół, przy dwukrotnym dokładaniu drewna na dobę, użytkownik ma ciepłą zabudowę kominkową całą dobę. Charakterystyczne jest to, że ogrzewanie nie odbywa się na zasadzie konwekcji powietrza. Cała zabudowa kominkowa długo emituje ciepło – jest to zdrowsze i neutralne dla alergików. W konsekwencji nie ma żadnych kratek wlotowych i wylotowych na zabudowie kominkowej. Do wkładów kominkowych (także piecokominków) stosuje się dopływ powietrza bezpośrednio do palenisk, ale bardzo ważne jest to, że dopływ musi być szczelnie zamknięty po wypaleniu się drewna. By użytkownik nie zapomniał o zamknięciu dopływu powietrza z zewnątrz i spowodował w konsekwencji wyziębienia masy akumulacyjnej kominka, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie sterowników z elektronicznie regulowaną przepustnicą dopływu powietrza. Osiąga się w takim przypadku sporą oszczędność opału. Poza tym, należy zaznaczyć, iż specjalne nakładki akumulacyjne w kształcie kręgów, które instaluje się bezpośrednio na wylocie dymowym wkładu kominkowego, powodują, iż energia cieplna gorących spalin jest akumulowana w zabudowie kominkowej, a w konsekwencji nie jest marnotrawiona (nie ucieka w komin).
Są różne rodzaje systemów akumulujących ciepło z kominków. Można wyodrębnić sześć podstawowych grup rozwiązań – od najbardziej prostych do najbardziej specjalistycznych, które dają najlepsze efekty.
KOMINKI KAFLOWE – IDEALNE DO AKUMUALCJI CIEPŁA
Nie tylko bardzo indywidualny wygląd, ale także właściwości kafli kominkowych, decydują o tym, iż kominki kaflowe są idealnym rozwiązaniem w zakresie akumulacji ciepła. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany kominek kaflowy potrafi utrzymywać przyjemne ciepło nawet 12 godzin, po wygaśnięciu ognia w palenisku