Przygotowanie kominka do eksploatacji

Przygotowanie kominka do eksploatacji

Pierwsze rozpalenie po długiej przerwie raczej nie będzie należało do największych przyjemności, jeżeli nie pamiętaliście o kilku sprawach. Przede wszystkim okresowe czyszczenie przewodów kominowych, zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku przewodów do palenisk opalanych paliwem stałym, należy przeprowadzać co 3 miesiące. Nie są to żadne urzędnicze wymysły, jak niektórzy mogliby sądzić – tu chodzi o Wasze bezpieczeństwo. Nagromadzona sadza potrafi nieźle narozrabiać w przypadku samozapłonu. Jeśli więc nie zaprosiliście sympatycznego Pana w czarnym kapeluszu po ubiegłej zimie, to teraz jest najwłaściwszy moment, by złapać się za guzik.

Kolejna sprawa to usunięcie zgromadzonego kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogły się zebrać na i w zabudowie kominka. W miarę możliwości wyciągnijcie górne kratki umieszczone na zabudowie kominka i przy pomoc odkurzacza usuńcie nagromadzony kurz. Tą samą czynność powtórzcie z dolnymi kratkami. Same kratki przetrzyjcie wilgotną ściereczką. Ten prosty zabieg oszczędzi Wam nieprzyjemnego zapachu przepalającego się kurzu, podczas pierwszego rozpalania. Skontrolujcie stan wszystkich uszczelek, z czasem mogą wymagać wymiany. Sprawdźcie jeszcze doprowadzenie powietrza do wkładu kominkowego – jeśli takowe posiadacie. Czasem zdarzy się, że kratka doprowadzenia jest zanieczyszczona lub całkowicie niedrożna z jakiegoś powodu.
Jeśli wszystkie powyższe czynności macie już za sobą, pozostaje jedynie zaopatrzyć się w dobrze wysezonowane drewno i…voilà.

Click to access the login or register cheese